İsveç zarafeti sizlerle ..
Mustafa Gurbuz

Yurt dışından araç getirmek

Mustafa Gurbuz
m.gurbuz@direksiyonhaber.com

 
27 Mart 2016 Pazar 19:12
Okunma: 1305
Yorum YapYazdır
 

2015 yılının ekim ayı ile birlikte yabancı plakalı araçların ülkemizde kalış süreleri 24 aya çıkarılınca özellkle Gürcistan menşeili araçları sıklıkla grmeye başladık. Gürcistan sınırına doğru gidildikçe bu sayı gittikçe artıyor. Peki bu araçların Türkiye'de bir Türk vatandaşı tarafından kullanımı gerçekten kanuna uygun mu ?

Gümrük Bakanlığına göre bu tür bir kullanım uygun değil. Çünkü bu süre, belirtildiği kadarı ile yurt dışında ikamet edip Türkiye'de 6 aydan fazla kalması gereken gurbetçiler ile Suriye'den gelen göçmenler düşünülerek uzatıldı. Yani gelen aracın kişisel kullanım için yetkili kimsenin dışında kullanımı söz konusu değil. 

Türkiye'de yaklaşık 80 bin$ civarında alınabilecek bir araç, Gürcistan'dan 20-25 bin$ gibi bir fiyatla alınabiliyor. Yaptığım araştırmada ise kullanılan yöntemin şu şekilde olduğunu anladım;

Öncelikle araç bir Gürcü vatandaşına satılıyor. Sonra aynı kişi arabayı size devrediyor. Bununla birlikte adınıza bir ruhsat çıkartılıyor ve hem satıcılar tarafında ki işlemler, hem de gümrük işlemleri sonrası araç gümrükten geçirilerek size teslim ediliyor. Burada en çok güvenilen şey aracın ruhsatının size ait olarak çıkartılması. Bu da yukarıda belirtilen aracın yetkili kişi dışında kullanımı şartının çiğnenmemesi anlamına geliyor. Ancak burada kullanıcının otomobili satın aldığı ülkede ikamet etmesi şartının da arandığı unutulmamalı. 

Araç, Türkiye'de bulunduğu 2 yıl içinde bir vergiye muhatap değil. Bu da vergi konusunda oldukça ağır şartlara sahip ülkemizde insanlarımızın risk almasını sağlıyor. Değinmek istediğim asıl nokta ise şu; Şartları ne olursa olsun neden bizden özellikle ekonomik anlamda küçük olan bu ülkelerden risk alıp araç getiriyoruz? Neden Türk vatandaşı olarak bu ülke vatandaşlarından geri kalıyoruz ? Hç kimse ''ben vergi vermeyeyim'' gibi bir görüşe sahip değil ancak ülkemizde uygulanan ötv oranları ile sadece 'çok parası olan lüks araç kullansın' zihniyeti hakim. Belki bu şekilde devletimiz de fayda sağlıyor. Ancak yine de bu oranların artık çağ dışı kaldığı ve yeniden gözden geçirilmesi gerektiği bir gerçek.

Bu sayede insanlarımız da dolambaçlı yollara girmeden daha konforlu ve güvenli yolculuklar yapabilecekleri araçlara sahip olabileceklerdir.

Görüşmek üzere...

 
27 Mart 2016 Pazar 19:12
Okunma: 1305
Yorum YapYazdır
(2 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>soldier</p> <p>2016-03-28 20:24:49</p> <p>Ayıptır, günahtır yaa..</p> <p>Semih Aydın</p> <p>2016-03-27 21:44:30</p> <p>Ulan biz keriz miyiz 80.000 $ para alıyorlar bizden.</p>
Anket
En iyi Bisiklet markası sizce hangisidir ?
Trek
Pinarello
BMC
Cannondale
Geotech
Sedona
 
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Arşiv
 
Gazete Manşetleri
 
 
Kurumsal

İçerik

Otomobil

Yukarı Çık